محمود واعظی : در اینترنت اختلال سراسری نداریم!!!

شرکت آروکو

طراحی وب سایت و مبانی متناسب با موتورهای جستجو

با ما تماس بگیرید...

ارسال پیام

طراحی وب سایت و توسعه متناسب با موتورهای جستجو!!

موتورهای جستجو در چگونگی جستجو و تغییر محتوا ، به شدت محدود هستند. یک صفحه ی اینترنتی همیشه به چشم ما انسان ها یکسان نمی آید. اما برای ربات های موتورهای جستجو ، چرا …. . در این قسمت ، بر روی جنبه های خاص فنی ساخت (یا اصلاح) صفحات اینترنتی می پردازیم تا بتوانیم آنها را متناسب هم برای انسان ها و هم برای ربات های موتورهای جستجو نماییم. این بخش خیلی خوب از این مقاله ی آموزشی است. بدین منظور، مطالب را با دوستان برنامه نویستان ، معماران اطلاعاتی و طراحان به اشتراک بگذارید تا تمام دست اندر کارانی که در ساخت و شکل گیری وب سایت نقش دارند ، بتوانند جهت توسعه ی وب سایتی که بتواند به آسانی با موتور جستجو ارتباط برقرار کند ، برنامه ریزی کنند.

محتوایی که قابلیت شاخص گذاری دارند

برای اینکه بتوانید در لیست موتورهای جستجو جای بگیرید، مهمترین محتوای شما باید در طراحی وب سایت با فرمت متون HTML باشد. تصاویر ، فایل های فلش ، جاوا و دیگر محتوای غیر متنی معمولا یا نادیده گرفته می شوند و یا ارزش کمی را از موتورهای جستجو دریافت می کنند. با وجود پیشرفت های زیادی در شیوه ی اسپایدرها و کرالها ، این فرضیه تغییر نکرده است. راحت ترین راهی که می توانید مطمئن شوید نمایش محتوایی که برای کاربران در طراحی وب سایت خود قرار می دهید در موتورهای جستجو نیز یافت می شود ، قرار دادن آنها در متون HTML است. هرچند که روشی پیشرفته تر برای آن دسته از کسانی که فرمت های قوی تر یا نمایش تصویری را خواستار هستند نیز موجود است.

ظاهرا با پیدا شدن در موتورهای جستجو مشکل دارم. سایت به این بزرگی رو با Flash ساختم که درباره ی پانداهای تردست هست. اما تو گوگل اصلا پیدا نمی شم…

 1. تصاویر با پسوند jpg یا gif و png می توانند به عنوان «Alt Attribute» در HTML قرار گیرند که باعث فراهم کردن توصیف متنی محتوای تصویری در موتور جستجو می شوند.
 2. Search box ها نیز می توانند با ضمیمه داشتن راهنما و لینک هایی که قابلیت کرال شدن را دارند همراه شوند.
 3. فایل های Flash یا Java که محتوای سایت هستند می توانند به همراه متون جدا در صفحه به نمایش گذارده شوند.
 4. محتووای صوتی و تصویری باید به همراه توصیف های متنی همراه شوند، در صورتی که نویسنده مایل است این مطالب در بانک های اطلاعاتی شاخص گذاری شوند.

طراحی وب

آناتومی یک لینک در طراحی وب سایت

پایان tag link           متن یا لینک انکر/قابل مشاهده                          موقعیت لینک مرجوعی           شروع link tag

فریم یا آی فریم ها (Frames or I Frames)

از لحاظ فنی ، لینک هایی که در فریم یا آی فریم هستند کرال شدنی اند. اما هر دوی آنها باعث بروز برخی مشکلات ساختاری در موتورهای جستجو از لحاظ سازمانی و از این قبیل می شوند. مگر اینکه شما کاربری حرفه ای باشید و بدانید که این ابزار چگونه عمل کرده و اینکه موتورهای جستجو چطور شاخص گذاری می کنند ، در غیر این صورت بهتر است از آنها دوری کنیم.

روبات ها از فرم های جستجو استفاده ای نمی کنند:

اگرچه همیشه این مسئله گوشزد می شود، اما کمتر به آن دقت می شود. مشکلی رایج که ارزش اشاره شدن دارد. برخی از طراحی وب سایت ها معتقدند که اگر از یک (search box) جعبه ی جستجو در وب سایت خود استفاده کنند، بنابراین موتور جستجو توانایی کشف تمام اطلاعاتی را که کاربران جستجو کرده اند را دارد. متأسفانه اسپایدرها هیچ وقت برای پیدا کردن محتوا جستجو نمی کنند و بنابراین میلیون ها صفحه در پشت دیوارها غیرقابل دسترس پنهان خواهند شد مگر آنکه از طریق صفحه ای که قبلا اسپایدر شده ، به آنها لینک شود.

لینک های موجود در Flash ، Java و پلاگین های دیگر

لینک های موجود در سایت پاندا (مثال بالا) نمونه ای بارز از این قبیل مسائل است. اگر ۱۲ پاندا در سایت لیست شده و به وب سایت پاندا لینک شده ، ولی هیچ اسپایدری نمی تواند از طریق ساختار لینک سایت به آن محتویات دست یابد و برای موتور جستجو قابل مشاهده و درک کند.

لینک های موجود در صفحاتی با صدها یا هزاران لینک

موتورهای جستجو تعداد زیاد لینک های موجود در صفحه را بررسی نمی کنند. این محدودیت برای مقابله با spam ها و کنترل رده بندی است. صفحاتی که صدها یا هزاران لینک از آنها در یک صفحه موجود باشد در خطر چشم پوشی توسط اسپایدرها و نهایتا عدم شاخص گذاری هستند.

اگر از این دست نقاط ضعف دوری کنید، طراحی وب سایت تمیز ، لینک های HTMLهایی با قابلیت اسپایدر شدن خواهید داشت که این امکان را به اسپایدرها می دهند تا به راحتی محتویات صفحات شما را بررسی و شاخص گذاری کنند.

در مثال بالا ، تگ -a- شروع لینک را نشان می دهد. لینک تگ ها می توانند حاوی تصاویر ، متن و یا اشیای دیگری که محیطی با قابلیت کلیک کردن را ایجاد می کنند ، باشند. این اصلی ترین عنصر هدایتی اینترنت است-به اصطلاح (Hyperlinks). موقعیت لینک مرجوعی به مرورگر می گوید (و موتورهای جستجو) که لینک ها به کجا ختم می شوند.

طراحی سایت

در این مثال به آدرس : http://www.jonwye.com اشاره شده است. مرحله ی بعدی، مقدار قابل مشاهده ی لینک برای کاربران که در دنیای SEO به آن «anchor text» می گویند ، صفحه ای را که لینک به آن اشاره می کند را توصیف می کند. صفحه ای که در اینجا به آن اشاره شده، در مورد costume belt که توسط شخصی به نام wye ساخته شده اشاره می کند. بنابراین من از «anchor text» با عنوان «jonwye’s costume designed belts» استفاده کردم.- / a – پایان دهنده ی لینک است، بنابراین المان های دیگری که پس از این علامت به کار گرفته شوند، ویژگی های لینک اولیه به آنها تعلق نخواهد گرفت.

در طراحی وب سایت این پایه ای ترین شکل یک لینک است و همیشه برای موتورهای جستجو قابل درک است. اسپایدرها می دانند که این لینک را به لینک گراف موتور سایت اضافه کنند. از آن برای محاسبه ی متغیرهای مستقل از جستجو استفاده کرده و از آنها برای شاخص گذاری محتوا و صفحات مرجوعی پیروی کنند.

حالا نگاهی خواهید داشت به مسائلی که ممکن است باعث شوند یک وب سایت قابل دسترسی نباشد.

اسکریپت های نامناسب جاوا

اگر برای نوشتن لینک از اسکریپت های جاوا استفاده کنیم ممکن است ببینیم که موتورهای جستجو اصلا آنها را کرال نکرده یا ارزش و اهمیت کمی به آنها می دهند. HTMLهای استاندارد باید جایگزین اسکریپت های جاوا شوند یا حداقل با هم بکار روند.

لینک ها می توانند ویژگی های زیادی را دارا باشند. ولی موتورهای جستجو از بررسی آنها چشم پوشی می کنند اما دستور تگ rel=”no follow” جزو آنها می باشد. در مثال بالا با افزودن خاصیت rel=no follow به تگ لینک ، به موتور جستجو گفته ایم که ما ، مالک سایت می خواهیم این لینک به عنوان لینک های عمل کند.

دستور No Follow عملا به موتورهایب جستجوگر می گوید که دیگر از این لینک پیروی نکنند (اگر چه گاهی اوقات اینطور نخواهد بود) دستور No Follow برای جلوگیری از روبات هایی ابدا شد که به طور خودکار در بلاگ ها نظر ارسال می کردند. و همین طور برای لینک اینجکشن (تزریق لینک) و اسپم ها، اما پس از مدتی ، امروزه به عنوان راهی برای راهنمایی موتور جستجو و فهماندن اولویت ارزش لینک به کار می رود. لینک هایی که تگ No Follow دارند، در موتورهای جستجوی مختلف ، گونه های متفاوتی درک و استدلال می شوند، اما روشن است که چگالی ∞ برابری با لینک هایی که follow می شوند ندارند.

آیا لینک های No Follow نامناسب هستند؟!

اگرچه ارزشی برابر با لینک های پیرو شونده ندارند ، ولی لینک های No Follow بخش خنثی ماهیت لینک هستند. طراحی وب سایت با ارتباطات داخلی زیاد ، لینک های No Follow بسیاری خواهد داشت و این چیز بدی نیست. در حقیقت فاکتورهای رده بندی seomoz نشان داده که سایت هایی با میزان رده بندی بالا درصد بیشتری از لینک های No Follow را نسبت به سایت هایی با رده بندی پایین به کار گرفته اند.

  درباره faryad
  نوشته های مرتبط
  • همه موارد
  • نویسنده
  • دسته بندی

  نظرتان را بنویسید

  ایمیل شما نمایش داده نمی شود.